Univerzális vs. GOJO adagolók

A GOJO-PURELL kézhigiénés rendszerre való átálláskor mindig felmerül a kérdés, hogy a készülékeket után lehet-e tölteni más típusú kannás, vagy egyéb patronos töltőanyagokkal. Erre a rövid válasz nem, mivel a GOJO és PURELL adagolókba kizárólag az eredeti, gyári patronok illeszthetők be.

A bővebb válasz viszont ettől sokkal árnyaltabb. A GOJO rengeteg kutatást végzett az elmúlt évtizedekben, melyek alapján minden kétséget kizárólag a patronos utántöltés mellett tették le a voksukat. Az érvek a következők:

  • Higiénia
    A kannás utántöltésű fali adagolók nagy része fekáliával és baktériumokkal súlyosan szennyezett. Kézmosáskor nemhogy tisztább lenne az ember keze, hanem még fertőzöttebbé is válik. A GOJO Smart Seal gyárilag sterilen zárt patronok sokkal higiénikusabbak a tartályos utántöltőkhöz képest.
  • Biztonság
    A GOJO-PURELL patronokban garantált a kézmosó és kézfertőtlenítő szerek minősége, minden utántöltésnél ugyanazt kapjuk. A patronok címkéjén fel van tüntetve azok tartalma, így az utántöltés technikai részleteit nem kell dokumentálni.
  • Egyszerűség
    A patronok cseréje nagyjából 10 mp-et vesz igénybe, és utántöltéskor nincs szükség a fali adagolók leszerelésére és kitisztítására, mivel a sterilen zárt patronban lévő készítmények sosem érintkezhetnek az adagolóval. A gyors utántöltéssel jelentős mértékű emberi erőforrás spórolható meg.
  • Gazdaságosság
    Kannás utántöltő rendszereknél meglehetősen sok szappan, vagy kézfertőtlenítő gél ragad a belső tartályok oldalára, mely mind elpazarlódik. A GOJO és PURELL patronok viszont úgy vannak kialakítva, hogy az adagolók az utolsó cseppig kiürítsék a patronokat. Továbbá minden utántöltésnél új szelep kerül az adagolóba, így azok cseréje nem jelent plusz költséget a kórház számára.
  • Megelőzés
    Tartályos fali adagolókkal a kórházak óhatatlanul is nagy kockázatot vállalnak abból a szempontból, hogy ha a tartályok nincsenek minden utántöltésnél kitisztítva és fertőtlenítve, valamint nincsenek rendszeresen leszerelve a falról, akkor kórokozók szaporodnak el bennük. Ez egyrészt egészségügyi kockázatot rejt magában, másrészt pedig a hatósági ellenőrzések során jelent kockázatot. Az ellenőrzések alkalmával tamponnyomással mintát vesznek a tartályokból, és ha a mintákból kórokozók tenyésznek ki, akkor súlyos büntetéssel szembesülhetnek az intézmények fenntartói. A potenciális büntetés összegéből hónapokra elegendő GOJO habszappant és PURELL kézfertőtlenítő gélt lehetne vásárolni.

A sterilen zárt patronok mellett további előny, hogy az automata habszappan és kézfertőtlenítő készülékek egyrészt gyárilag programozott mennyiséget adnak, másrészt minden kézfertőtlenítésnél csak egyszer adagolnak szemben a kézi adagolókkal, ahol a felhasználók reflexből minimum 2-3-szor nyomnak. Csak azzal, hogy bevezeti egy kórház az automata kézhigiénés rendszert, akár a kézhigiénés költségek 50%-át megtakaríthatja. Ha a GOJO-PURELL kézhigiénés rendszerre áll át, ez az arány a nosocomialis infekciók leszorításával még tovább nőhet!

  • Mi történik a már meglévő, könyökkaros fali adagolókkal?
    A régi típusú adagolókat díjmentesen leszereljük és kicseréljük az érintésmentes GOJO habszappan és PURELL kézfertőtlenítő gél adagolókra, így az átállás nem kerül külön költségbe a kórháznak.
  • Miért cserélnénk le a meglévő könyökkaros adagolókat, hiszen sok százezer forintot költöttünk azok beszerzésére?
    Nem a korábbi kiadásokat kell szem előtt tartani, melyekkel már nem lehet mit kezdeni, hanem azt, hogy mennyit lehet spórolni az új GOJO-PURELL rendszerrel. A GOJO-PURELL adagolókat díjmentesen biztosítjuk a kórház számára, így a fennmaradó forrásokat a töltőanyagra lehet fordítani. A használat során pedig rögtön jelentkezik a megtakarítás a pazarló adagolás kivédésével, középtávon pedig a kórházi fertőzések számának csökkentésével.
  • Mi lesz a GOJO-PURELL adagolókkal, ha egy idő után mást akarunk használni?
    Ha egy kórházban egyszer kipróbálják a GOJO habszappant és PURELL kézfertőtlenítő gélt, legnagyobb valószínűség szerint többé nem akarnak átállni más kézhigiénés készítményekre a bőrbarát tapasztalatok és a gazdaságosság miatt. Ha viszont valamilyen egyéb okból kifolyólag a csere mellett dönt a kórház, nem történik semmi, a készülékeket minden további nélkül visszavesszük.

Angliában a 2000-es évek elején bevezették az úgynevezett univerzális, bármivel utántölthető adagolók rendszerét bízva abban, hogy ezzel költséget csökkenthet az NHS. Rövid időn belül viszont éppen az ellenkezőjét tapasztalták, mivel a kórházak jelentős többletköltséget fordítottak az adagolók javítására, utánpótlására, illetve a kézfertőtlenítő szerek megbízhatatlan minőségben érkeztek. Az eltérő készítményekhez eltérő adagolás és behatási idő párosult, így gyakran előfordult az is, hogy elégtelen szintű volt a felhasználás.

Előfordult olyan eset is, amikor a kézfertőtlenítő adagolót eszközfertőtlenítővel töltöttek után, minthogy annak a tartálya hasonlított a kézfertőtlenítő szer flakonjára, és az orvos bemosakodáskor lemaratta a bőrét az agresszív anyaggal. Ezek után rövidesen eltörölték az univerzális adagolók rendszerét, és visszatérték az egyedi adagolókhoz. Az NHS már kb. egy évtizeddel Magyarország előtt jár a kézhigiénés evolúcióban, így érdemes tanulnunk tőlük, hogy megspóroljuk a felesleges tanulópénzeket.

További ajánlataink

Mikor fertőtlenítsünk?

A kézhigiéne 5 momentumát kiegészítendő érdemes szem előtt tartani, hogy milyen egyéb esetekben szükséges a kézfertőtlenítés. Ebben segít az OEK iránymutatása.

A bőr és a kezek

Kézfertőtlenítés vagy bemosakodás? Hogy tisztában legyünk vele, mikor milyen jellegű kézfertőtlenítésre van szükség, meg kell értenünk a bőrflóra felépítését.

GOJO lágy habszappan

A sima kézmosásra a GOJO lágy, illat- és színezékmentes habszappanját ajánljuk (GOJO Mild Foam Soap). A GOJO habszappan előnye, hogy rendkívüli módon bőrbarát.

Automata adagolás

A GOJO-PURELL érintésmentes adagolók remek megoldást nyújtanak a kényelmes és gazdaságos adagolásra habszappan és kézfertőtlenítő gél esetén.

A kézhigiéne köre

A kézhigiénés protokoll alapját a kétfázisú kézfertőtlenítés képezi, mely célja, hogy növelje a kézfertőtlenítések számát, és csökkentse a kórházi fertőzéseket.

Monitoring

Egymágában nem elég felszerelni a kórházat a modern kézhigiénés rendszerekkel, és elvégezni a személyzet oktatását, az utólagos ellenőrzés is igazán fontos.

A compliance javítása

Szignifikáns mértékben javítható a compliance, amennyiben a kézhigiénés protokollt a kórház teljes populációjára kiterjesztjük és elvégezzük rajtuk az oktatást.

A Genfi Kézhigiénés Modell

Didier Pittet, svájci infekció kontroll géniusz kutatási során kifejlesztette a Genfi Kézhigiénés Modell-t a kórházi fertőzések csökkentésének érdekében.

Kórházi fertőzések

Napjainkban a kórházi fertőzések a vezető halálok a világon. Felmérések szerint többen haláloznak el az ilyen nosocomialis infekciókban, mint közúti balesetben.

Vissza a lap tetejére