Kórházi fertőzések költsége

Köztudott tény, hogy a kórházak éves kiadásaik 10-15%-át a kórházi fertőzésekből eredő plusz költségek teszik ki. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy évből akár 2 hónapnyi költségvetés megy feleslegesen kárba nem szükségszerű kiadásokra. Mivel a nosocomialis infekciók akár 90%-a közvetlen érintés útján terjed, ezért ha kellő figyelmet fordítunk a kézhigiéniára, könnyen megspórolhatunk több tíz, vagy akár százmillió forintot is.

A kórházak finanszírozása alapján az OEP csak a páciensek alapbetegségével kapcsolatos gyógykezeléseket és kiadásokat fedezi, a kórházban elkapott nosocomialis infekciók kezeléseit és gyógyszerigényét viszont nem. Ez alapján az intézmények egyértelmű gazdasági érdeke, hogy a lehető leginkább elkerüljék a kórházi infekciókat, főképpen azért, mert az elmúlt években gombamód megszaporodtak az MRSA fertőzések is. Ezek a fertőzések sokkal nehezebben kezelhető betegségeket okoznak, melyek anyagilag is jelentősebb megterhelést okoznak a kórházak számára.

Amióta D. Pittet rávilágított a kórházi fertőzések jelentőségére, a világ számos országában elkezdtek a nosocomialis infekciók számáról és típusáról statisztikát vezetni. Onnantól kezdve, hogy megkülönböztették a fertőzéseket eredetük szerint, már a költségeket is külön lehetett bontani. Az adatokból kiszámolták, hogy melyik típusú kórházi fertőzés gyógykezelése mennyibe kerül, és a számok megdöbbentők voltak:

  • Clostridium difficile – 1,400,000 Ft
  • MRSA – 3,500,000 Ft
  • a beteg kórházban tartózkodása – 70,000 Ft / nap

Mára a kórházi fertőzések ’áráról’ konszenzus alakult ki az egészségügyi társadalomban, és a költségek hasonló arányokban jelentkeznek szerte a világon. Gondoljunk csak bele, micsoda megtakarítást érthetünk el egy olyan egyszerű és magától értetődő eszközzel, mint a rutinszerű kézfertőtlenítés és a kézhigiénés protokoll betartása. Akár már 1 MRSA fertőzés elkerülésével a kórház egész éves szappanra és fertőtlenítőszerre fordított kiadásai is megtakaríthatók lennének.

A kézzel fogható eredmények eléréséhez kiforrott kézhigiénés stratégiára és annak implementálására van szükség, és nem utolsó sorban olyan kézhigiénés rendszert kell biztosítani a személyzet számára, melyet szívesen használnak majd. Cégünk ebben tud segítséget nyújtani.

További ajánlataink

Kórházi fertőzések

Napjainkban a kórházi fertőzések a vezető halálok a világon. Felmérések szerint többen haláloznak el az ilyen nosocomialis infekciókban, mint közúti balesetben.

OEK - WHO ajánlás

Tanulmányok szerint a kórházi fertőzések akár 90%-a megelőzhető lenne az alapos kézhigiénés protokoll betartásával. Erre hívja fel a figyelmet az OEK és a WHO.

A kézhigiéne köre

A kézhigiénés protokoll alapját a kétfázisú kézfertőtlenítés képezi, mely célja, hogy növelje a kézfertőtlenítések számát, és csökkentse a kórházi fertőzéseket.

Monitoring

Egymágában nem elég felszerelni a kórházat a modern kézhigiénés rendszerekkel, és elvégezni a személyzet oktatását, az utólagos ellenőrzés is igazán fontos.

A Genfi Kézhigiénés Modell

Didier Pittet, svájci infekció kontroll géniusz kutatási során kifejlesztette a Genfi Kézhigiénés Modell-t a kórházi fertőzések csökkentésének érdekében.

Vissza a lap tetejére