Mikor fertőtlenítenek?

Gondolhatnánk, hogy mi sem egyszerűbb ennél, hiszen az ember akkor fertőtleníti a kezeit, amikor arra szükség van – a kézhigiéne 5 momentuma alapján. Vagy mégsem?

Higiénikus szemmel nézve természetesen mindig az a cél, hogy a kórházi kollégák a lehető leggyakrabban alkalmazzák a kézhigiénés protokollt, viszont a gyakorlatban ez ténylegesen nagyon ritkán valósul meg. Ennek több oka is lehet, például:

  1. a nővérek, orvosok elfeledkeznek a protokollról
  2. a személyzet nem tudja, hogy mikor kellene kezet fertőtleníteni
  3. hiányoznak a fali kézfertőtlenítő adagolók az osztályról
  4. nincsenek feltöltve kézfertőtlenítővel a készülékek
  5. kényelmetlen a könyökkaros kézfertőtlenítő adagolók használata
  6. a kézfertőtlenítők olyan szinten irritálják, marják a bőrt, hogy a dolgozók kerülik a kézfertőtlenítést, és a lehető legkevesebbszer nyúlnak a kézfertőtlenítő után

A fenti okok közül az első 4-et figyelemfelhívással, oktatással és rendszeres ellenőrzéssel, ha nem is könnyedén, de lehet orvosolni, az 5. és 6. pontban foglaltak megelőzéséhez viszont alapvetően szemléletváltásra van szükség a kórház higiénés és gazdasági osztályán.

Meggyőződésünk szerint akkor érhető el a legmagasabb szintű compliance, ha olyan kézhigiénés rendszert biztosítunk a kórházban, mely modern, bőrkímélő, és szeretik használni az egészségügyi dolgozók. Az egyértelműen látszik, hogy a puszta szigor és ellenőrzés nem elegendő fegyver a kézhigiénés protokoll betartatására, mivel ha fájdalmat okoz a kézfertőtlenítő szer az embernek, akkor egyszerűen nem fogja használni.

A GOJO-PURELL kézhigiénés rendszer lényege, hogy olyan habszappanokat és kézfertőtlenítő géleket, valamint modern, könnyen kezelhető adagolórendszereket biztosít a felhasználók számára, melyeket nem azért használnak majd az egészségügyi dolgozók, mert előírás, hanem azért, mert élmény velük a kézhigiénés protokoll elvégzése.

További ajánlataink

OEK - WHO ajánlás

Tanulmányok szerint a kórházi fertőzések akár 90%-a megelőzhető lenne az alapos kézhigiénés protokoll betartásával. Erre hívja fel a figyelmet az OEK és a WHO.

Mikor fertőtlenítsünk?

A kézhigiéne 5 momentumát kiegészítendő érdemes szem előtt tartani, hogy milyen egyéb esetekben szükséges a kézfertőtlenítés. Ebben segít az OEK iránymutatása.

Személyi kézfertőtlenítők

A fali kézfertőtlenítő adagolók mellett praktikus megoldást nyújtanak az ágyvégi tartók és személyi kézfertőtlenítő kiegészítők is.

A Genfi Kézhigiénés Modell

Didier Pittet, svájci infekció kontroll géniusz kutatási során kifejlesztette a Genfi Kézhigiénés Modell-t a kórházi fertőzések csökkentésének érdekében.

Vissza a lap tetejére